“Photojournalism/Documentary: Know-how” is an intensive, 3 days long, photography workshop, led by Joanna Kinowska, Zbigniew Kordys and Bartłomiej Molga, covering various professional aspects of the photography practice – from the planning stage, through the selection and photo editing process, to the post-production, color management and printing issues. Workshop will be held in Polish language.
Zaawansowane warsztaty fotograficzne towarzyszące wystawie Eastreet 4
Prowadzenie: Joanna Kinowska, Zbyszek Kordys i Bartek Molga
Termin: 20-22 października 2017
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Warsztaty bezpłatne, wymagana rejestracja
Zgłoszenia do 29 września 2017
Opis
Nie będzie nauki kadrowania ani podstaw robienia zdjęć. To już umiecie. Warsztaty kierujemy do osób mających już gotowe materiały lub rozpoczęte projekty, ale także… kłopot z wyborem i ułożeniem tych zdjęć do książki, publikacji w internecie czy wystawy. Osób, które może chcą opowiedzieć o czymś, czego nie ma w zdjęciach, albo nie potrafią się pozbyć swoich ulubionych kadrów z serii. Nie wiedzą w jaki sposób o swoich zdjęciach powiedzieć czy napisać, jak je zaprezentować. Przykładowe zagadnienia: kadry inaczej opowiadają historię w zestawach 6-, 8- i 10-zdjęciowych, a do konkursów nie należy zgłaszać “the best of”, lecz z głową ułożone reportaże, gdzie napięcie, emocje i narracja muszą się idealnie zgrywać ze sobą.
Będzie też sporo rozmowy o profesjonalnych aspektach technicznych. Oczywiście wiemy jak zdjęcia robić, jak poprawnie naświetlać, jak retuszować, ale nigdy nie zawadzi poćwiczyć więcej, oraz sprawdzić co i jak można zrobić w postprodukcji przy fotografii reportażowej.
Będzie mnóstwo edytowania, postprodukcji, pracy koncepcyjnej, miejsca na zastanowienie nad wynikiem zdjęć, opowiadania historii oraz wielkrotnego, do znudzenia, przekładania zdjęć. Będzie też pisanie i mówienie o fotografii – wszystkie te rzeczy, których nie uczą szkoły, a które często robi się na kolanie na chwilę przed deadlinem. Więc jeśli poważnie traktujesz fotoreportaż i dokument czy street, chcesz zweryfikować wyniki swojej pracy z profesjonalistami, a nie w postaci lajków, statystyk odwiedzin stron, albo złotówek na fakturze – te warsztaty są właśnie dla Ciebie!
Uczestnicy przychodzą z jednym, maksymalnie dwoma materiałami. W ciągu trzech dni omawiamy je dogłębnie i opracowujemy, aby uczestnik mógł wyjść z warsztatów z czymś gotowym, oraz z wiedzą jak sobie radzić w przyszłości, albo jak przeformułować lub dokończyć serię, która leży w szufladzie. W trakcie zajęć ugruntujecie swoją wiedzę, poznacie standardy, wytyczne i wymogi, zdobędziecie podstawowe know-how, które ułatwi poprowadzenie własnych projektów, a także wyjście ze swoimi pracami do widzów.
Program
Piątek / 20.10.2017, godz. 10:00-17:00
Wstęp teoretyczny / Specyfika form dokumentalnych, strategie opowiadania obrazem, projekty długoterminowe. Etyka i zasady techniczne obowiązujące w tych gatunkach. Rola fotoreportażu i dokumentu. Jak prezentować swoją twórczość współcześnie? Przykłady, jak przygotować zdjęcia pod konkretne medium: prasa, internet, wystawa, książka, prezentacja i konkurs.
Postprodukcja, cz. 1 / Podstawy zarządzania barwą (Color Management System) – o przestrzeniach barwnych, profilach kolorystycznych, jak skonfigurować programy Photoshop, Lightroom oraz system operacyjny komputera. O monitorach do prac graficznych i o tym jak je kalibrować. Od wywołania pliku raw/zeskanowania negatywu, przez retusz.
Myślenie fotografią, cz. 1 / Mówienie o swoich zdjęciach: każdy uczestnik przedstawia siebie i swoją pracę. Jak to zrobić w 15 minut? (tzw. awards day speech).
Fotoedycja, cz. 1 / Jak edytować – wybierać zdjęcia na przykładzie swoich oraz innych kursantów, jakich pomocnych programów używać do tego, oraz jak obiektywnie decydować, co zachować, a co odrzucić. Jak wygląda praca fotoedytora w redakcji, jakimi narzędziami ułatwia sobie pracę.
Sobota / 22.10.2017, godz. 10:00-18:00
Fotoedycja, cz. 2 / Każdy uczestnik przedstawia swój wybrany materiał. Omawiamy go szczegółowo, układamy je w historię. Naszym celem będzie odpowiedzenie sobie na pytanie co chcemy pokazać i również jak to chcemy zrobić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze. Każdy będzie mógł się wypowiedzieć na temat prezentowanych zdjęć, wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Myślenie fotografią, cz. 2 / Pracujemy nad materiałami uczestników, określamy cele i edytujemy. Sprawdzamy czytelność koncepcji. Jak pisać o zdjęciach – podpis, caption, artist statement, tekst kuratorski.
Niedziela / 22.10.2017, godz. 10:00-18:00
Postprodukcja, cz. 2 / Każdy uczestnik przygotowuje swój wyedytowany dzień wcześniej materiał do prezentacji czy wydruku. Retusz – dozwolone chwyty. Analiza programami do cyfrowej detekcji niedozwolonych manipulacji obrazem.
Myślenie fotografią, cz. 3 / Jak mówić o swoich zdjęciach, mówienie o sobie, pisanie biogramu. Jak się przygotować do przeglądu portfolio? Jak opowiadać innym o swojej pracy?
Prowadzący
Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizujący się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Przez wiele lat pracowała w Dziale Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Wykładowca Akademii Fotografii.Redaktorka prowadząca Miejsce Fotografii, autorka tekstów o fotografii, współpracuje z “Digital Camera Polska” i fotopolis.pl. Joanna wymyśliła kiedyś miejsce fotografii, bo brakowało w internecie przestrzeni do myślenia nad fotografią. Teraz opiekuje się autentycznym i realnym miejscem fotografii w SDK. Złego słowa nie powie, ale zmotywuje, doradzi, popchnie w dobrym kierunku.
Zbyszek Kordys – fotograf, edukator. Od lat związany z fotografią, uczył się jej od czołowych polskich twórców fotografii modowej i reklamowej. Współpracował z takimi czasopismami jak „Viva”, „Gala” czy „Zwierciadło” oraz licznymi warszawskimi i dolnośląskimi agencjami reklamowymi. Specjalizuje się w kompleksowym przygotowaniu produkcji wystaw.Prowadzi laboratorium PrintShop1923 i uczy jak się robi zdjęcia. Zbyszek jest specjalistą od postprodukcji fotografii. Powie Wam jak naświetlać i wywoływać, skanować itd., czyli jak wykonać zdjęcie i co potem z nim zrobić, żeby je potem pokazać innym.
Bartek Molga – fotograf, fotoedytor. Pracował w ogólnopolskich tytułach, takich jak “Gazeta Wyborcza”, “Newsweek Polska”, “Dziennik Polska Świat”, “Rzeczpospolita”. Obecnie związany z wydawnictwem “Czerwone i Czarne” oraz prasą komercyjną. Bartek nauczy Was jak najlepiej jest przeglądać i wybierać zdjęcia, jak obiektywnie decydować o tym, co zachować, a co odrzucić. Molga.eu
Wymagania
Prosimy o zabranie laptopa komputera i pendrive’a ze zdjęciami. Każdy uczestnik, przed rozpoczęciem zajęć, otrzyma e-mailem szczegółową instrukcję jak przygotować się do zajęć (jakie oprogramowanie w komputerze, ile czasu na wystąpienie, ile zdjęć do pracy, w jakiej formie, co napisać, itd). Warsztaty są bezpłatne, ale aby wziąć w nich udział należy wypełnić i przesłać poniższy formularz do 29 września 2017. Skontaktujemy się z wybranymi osobami nie później niż 2 października.
Formularz zgłoszeniowy
[contactformgen id=11]
Galeria zdjęć z poprzednich edycji warsztatów
Zdjęcia © Maciek Moskwa / Testigo Documentary
Zdjęcia © Paweł Wyszomirski / Testigo Documentary